بانک اطلاعاتی علوم پزشکی -> روان شناسی | 30/2/1388 | 236 بار مشاهده | درج شده توسط مدیریت سایت

سیکل قاعدگی زنان نقش تعیین کننده ای در رابطه آنان با مردان دارد

تاثیر چرخه قاعدگی بر نظر زنان نسبت به مردان طبق یافته عصب شناسان پاسخ مغزی زنان به صورت مردان به مرحله چرخه قاعدگی شان بستگی دارد. حدود تخمک گذاری فعالیت مناطق مغزی مرتبط با پاداش افزایش و فعالیت مناطق مغزی مرتبط با بازدا ...

مجتمع متخصصین ایران به نقل از پزشکان بدون مرز -

تاثیر چرخه قاعدگی بر نظر زنان نسبت به مردان

طبق یافته عصب شناسان پاسخ مغزی زنان به صورت مردان به مرحله چرخه قاعدگی شان بستگی دارد. حدود تخمک گذاری فعالیت مناطق مغزی مرتبط با پاداش افزایش و فعالیت مناطق مغزی مرتبط با بازداری و کنترل شناختی کاهش نشان می دهد. این تحقیق توسط هیترراپ از موسسه تحقیقاتی کینزی در سکس، جنسیت و تولید مثل در بلومینگتون انجام گرفته است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ساینس دیلی ،  این یافته پیشنهاد می دهد که حساسیت سامانه مغزی پاداش در زنان هنگام افزایش احتمال بارداری بالا می رود. طبق گفته راپ افزایش حساسیت این سامانه هنگام تخمک گذاری ممکن است به سایر محرک های فعال کننده این سامانه از قبیل دارو یا الکل نیز تعمیم یابد.

این یافته ها نه تنها به فهم بنیانی ما از سامانه پاداش و نقش آن در رفتار جنسی زنان می افزاید، بلکه به علت افزایش تمایل زنان به شرکت در رفتارهای جنسی ناایمن یا سوء مصرف مواد و الکل از لحاظ بالینی نیز اهمیت می یابد. راپ از فن تصویر نگاری کارکردی با تشدید مغناطیسی (fMRI) در این پژوهش استفاده کرده است.

فعالیت مغزی زنان حدود زمان تخمک گذاری در نواحی مربوط به پاداش و پردازش صورت ها از قبیل قشر پیشین حدقه ای میانی، هیپوکامپ و نواحی پس سری افزایش و در مناطق مغزی مربوط به بازداری و خطر از قبیل کرتکس پیشانی کاهش نشان داد.

مشاهده صورت مردان با تاریخچه جنسی ناایمن نسبت به صورت های کم خطر با کاهش فعالیت نواحی مغزی مرتبط با تصمیم گیری و پاداش همراه بود. این تمایز در اواخر چرخه قاعدگی بیشتر می شود. فعالیت مغزی زنان در نواحی مرتبط با خطر و هیجان از قبیل اینسولا و کمربندی قدامی در پاسخ به صورت های مردانه تر افزایش یافت.

این مطالعه روی ۱۲ زن دگر جنس گرای ۲۳ تا ۲۸  ساله که از قرص های ضد بارداری استفاده نمی کردند صورت گرفت. فعالیت مغزی زنان با استفاده از(fMRI) در طول تخمک گذاری و اواخر چرخه ماهانه اندازه گیری شد. به هر زن در حالیکه در دستگاه(fMRI) قرار داشت، ۲۵۶ تصویر از صورت مردان نشان داده شد که در میزان مردانگی و مخاطره جنسی متفاوت بودند. یک نرم افزار چهره نگاری به منظور افزایش یا کاهش میزان مردانگی تغییراتی در تصویر مردان ایجاد می کرد.

رفتار جنسی ناایمن شامل تعداد شریک های جنسی پیشین و استفاده از کاندوم بود. از زنان خواسته شد با فشار یک شاسی نشان دهند چقدر تمایل دارند که با مرد نشان داده شده رابطه جنسی داشته باشند.


لینک مرتبط 1 : http://www.pezeshk.us/?p=16473
       
میهمان عزیز خوش آمدید
دسته بندی موضوعی اخبار
خبر
فرصت شغلی
فرصت تحصیلی
همایش ها
اخبار پربازديد هفته
خبری برای نمایش وجود ندارد!
دسته بندی تخصصی اخبار
جستجو در محتويات سايت
دریافت خبرنامه روزانه
اگر مایل به دریافت خبرنامه در ایمیل خود بدون عضویت در سایت هستید

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید :

برای تکمیل ثبت نام حتما بر روی لینکی که توسط ایمیل به شما ارسال میشود کلیک کنید

Delivered by FeedBurner

تبلیغات